☝️

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki, przez które należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.Warunki uprawniające do zwolnienia z podatku od nieruchomościWspomniane zwolnienie zostało uregulowane w art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdzie czytamy, że zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części:

💡

służące działalności leśnej lub rybackiej;

💡

położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej;

💡

zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

🏠

Warunkami zwolnienia są zatem występowanie gospodarstwa rolnego na gruntach rolnych, istnienie budynków gospodarczych i wykorzystywanie ich wyłącznie do działalności rolniczej.

1️⃣

Przykład:

Rolnik prowadzi gospodarstwo rolne, na którego terenie znajduje się budynek gospodarczy. W budynku tym znajduje się jednak magazyn składowania odpadów żelaznych. W takich okolicznościach nie można przyjąć, że budynek służy działalności rolniczej, w związku z czym zwolnienie nie przysługuje. Rolnik będzie zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. Dodatkowo zwróćmy uwagę, że przepis posługuje się zwrotem „wyłącznie”. To oznacza, że budynek gospodarczy może być wykorzystywany tylko na potrzeby działalności rolniczej. Wszelkie inne uboczne czy dodatkowe używanie budynku niemające związek z działalnością rolniczą wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia.A więc przypomnijmy…Warunkami zastosowania zwolnienia budynków na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy jest spełnienie kumulatywnie następujących przesłanek:

-budynek ma charakter gospodarczy,

-jest położony na gruntach gospodarstw rolnych,

-służy wyłącznie działalności rolniczej.

~ poradnikprzedsiebiorcy.pl